Jednym z globalnych problemów w większości miast w naszym kraju jest stan dróg. Polskie województwa nie są zaadaptowane do tak ogromnego nasilenia korków, jaki został zapoczątkowany przez zwiększenie się liczby aut na naszych szosach. Z tego powodu główną z najważniejszych inwestycji które powinno podjąć niemalże każda gmina jest zainwestowanie środków w rozwój dróg i komunikację. Drogi i komunikacja miejska to priorytet, jaki pozwoli polepszyć zadowolenie mieszkańców a także usprawni całość gospodarki Krakowa.

Na tle okolicznych lokalizacji, inwestycje drogowe w Krakowie silnie się wybijają. Mieszkańcy w referendum opowiedzieli się za metrem, ale zanim metro zostanie zbudowane, w komunikację autobusową i tramwajową oraz nawierzchnie drogowe potrzeba zainwestować dużo pieniędzy . Z bardziej istotnych inwestycji trzeba wymienić:
całkowicie elektryczną siatkę autobusową – jedyną w kraju,
innowacyjne torowisko na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje inwestycje w przynajmniej kilka nowoczesnych dróg dojazdowych między już wybudowanymi połączeniami oraz remonty już powstałych tras tramwajowych oraz połączeń podmiejskich.
Krakowianie napraw nie lubią – utrudnienia w poruszaniu się i dojazdach do biur dają się im we znaki w codziennym życiu. Warto zaś mieć jasność tego, że bez inwestycji jakość dróg nie może się poprawić i aby było lepiej, trzeba wytrwałości.Jacek Majchrowski
Przekazywanie środków w rozwój transportu to nie tylko nowe drogi, jak również doskonalszej jakości nawierzchnia jezdni, która będzie lepsza i wytrzymała. (jednym z takich wzorów może być odporna na ścieranie powierzchnia drogi na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zachodniej drodze Wadowickiej). Oczywiście, miasto potrzebuje dodatkowo wielu remontów i inwestycji, aby jeździło się po mieście dobrze. Nie tylko samochodem, ale również tramwajami. Ale da się zauważyć jasno, że całość jest na świetnej trasie do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu naprawdę miło i przyjemnie.